Jún 26, 2025 • 15:40

Portfolio
Jún 26, 2025 • 15:40
Portfolio
2025. június 25-én Kapu Tibor elindult a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében, így ő lett Magyarország második űrhajósa 45 év után. A SpaceX Falcon 9 rakétájával indították útjára a legénységet, akik a „Grace” nevű Crew Dragon űrkapszulával mintegy 28 órás utazás után sikeresen dokkoltak az ISS-hez.
A 14 napos küldetés során Kapu Tibor több mint 25 tudományos kísérletet fog végezni, többek között orvostudományi, anyagtudományi és földmegfigyelési kutatásokat, például a zivatartevékenység fényképezését. A magyar űrhajós tragédiával és büszkeséggel jelentkezett be az űrből a magyarokhoz, ahol elmondta: rendkívül hálás és büszke, hogy magyarként képviselheti hazáját, és hogy különleges látvány volt országunkat a világűrből látni.
A misszió során a csapat – melynek tagja továbbá a tapasztalt NASA-űrhajós Peggy Whitson, az indiai Shubhanshu Shukla, és a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski – sok nemzetközi és magyar tudományos kísérletet hajt végre. Az ISS fedélzetén jelenleg hét űrhajós tartózkodik, és az Ax-4 legénységét üdvözölték együttműködő partnerként.
A dokkolásokról és az út során történt eseményekről a magyar sajtó széles körben beszámolt. Számos magyar csillagász, köztük Majzik Lionel, asztrofotós is megörökítette az űrhajó áthaladását hazánk felett, ezzel is erősítve az eseménynek szánt nemzeti büszkeséget.
A hazai politikai élet is rendkívül fontosnak tartotta a történelmi eseményt: Orbán Viktor miniszterelnök is gratulált Kapu Tibornak, és az indiai miniszterelnök Narendra Modi is megosztotta jókívánságait, tekintve, hogy az indiai legénységgel együtt történt a felbocsátás.
Kapu Tibor az űrből üzent, háláját fejezte ki, és hangsúlyozta, hogy egy kis ország is képes nagy dolgokat megvalósítani. Ezzel inspirációt ad mind Magyarország számára, mind a nemzetközi közösségnek a kis léptékű, de nagy hatású országok szerepvállalásáról a világűrkutatás terén.
Üzeneteiben többször utalt arra, hogy a küldetés nemcsak tudományos, hanem inspirációs jelentőségű, ami a nemzeti egység és a tudományos fejlődés szimbóluma lehet.
Az út során a SpaceX Falcon 9 rakétáját használták, amely az első fokozatát sikeresen visszajuttatta a Földre újrahasznosítás céljából. A Crew Dragon űrkapszula modern, automatikusan manőverező eszköz, amely képes automatikusan kapcsolódni az ISS-hez, miközben redundáns rendszerekkel garantálja az utasok biztonságát.
Az út és a dokkolás során a legénység kézi vezérlést is alkalmazhatott volna szükség esetén, de a folyamat sikeresen, zökkenőmentesen zajlott le.