Az EU megerősíti támogatását Ukrajna irányába és új szankciók készülnek Oroszország ellen
Jún 27, 2025 • 06:04

Világ Gazdaság
Jún 27, 2025 • 05:55

Mandiner
Orbán Viktor és Ursula von der Leyen eltérő álláspontja Ukrajna EU-csatlakozásáról az EU-csúcson
Az EU-csúcson heves vita bontakozott ki Ukrajna uniós csatlakozásának kérdésében, amely Orbán Viktor miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke között éles ellentétet eredményezett. Míg Von der Leyen Ukrajna gyorsított uniós integrációját támogatja, és kiemeli az ország reformjait és a háborús körülmények között nyújtott lenyűgöző teljesítményét, addig Orbán a tagságot a háború Európába való bevonásának tartja, és megvétózta az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdését.
Orbán Viktor fő érvei és álláspontja
- Orbán megerősítette, hogy a magyar állampolgárok Voks 2025 nevű szavazásán 95% nem támogatta Ukrajna EU-csatlakozását, és ennek szellemében lépett fel az EU-csúcson.
- A magyar kormányfő szerint Ukrajna jelenleg nem definiált entitás, határai nem ismertek, népessége jelentősen megfogyatkozott a háború miatt, és a gazdasági mutatói nem alkalmasak a hosszú távú tagságra.
- Orbán szerint Ukrajna EU-ba való felvétele a háború Európába való behozatalát jelentené, és ha Ukrajna NATO-tag lenne, az azonnal háborúhoz, harmadik világháborúhoz vezetne.
- Az uniós vezetők főként a katonai és harcias nézőpontból támogatják Ukrajna csatlakozását, Orbán és a szlovákok az egyetlen kivétel, akik a béke nézőpontját hangsúlyozzák.
- Orbán azt is állítja, hogy Brüsszelben és az Európai Néppártban készülnek arra, hogy Magyarországon ukránbarát és Brüsszelhez lojális kormány jöjjön létre, amellyel szemben ő „meg nem zsarolható” miniszterelnökként áll.
- A csúcson történt vétó miatt Orbán a legcsúnyább munkájának nevezte a találkozót.
Ursula von der Leyen támogatása és elképzelései
- Von der Leyen szerint Ukrajna érdemekre alapozva kiérdemelte a csatlakozási tárgyalások megkezdését, noha háborús helyzetben van, és folyamatosan reformokat hajt végre.
- Az Európai Bizottság további katonai és pénzügyi támogatást ígért Ukrajnának: 1 milliárd eurós keretet különítettek el az ukrán védelmi ipar támogatására, továbbá 2 millió tüzérségi lövedék szállítása 2025-ig célként szerepel.
- Az EU politikai nyomást kíván gyakorolni Oroszországra a béketárgyalások megindítása érdekében, újabb szankciós csomag kidolgozása folyamatban van.
- Von der Leyen hangsúlyozta a SAFE hitelek jelentőségét az ukrán védelmi ipar megerősítésében és a közös beszerzésekben.
- A közel-keleti helyzetet illetően kifejezte az unió támogatását a tűzszünet és a humanitárius segélyek mielőbbi továbbítása iránt.
- A kereskedelem témakörében az Egyesült Államokkal való tárgyalásokról számolt be, valamint a Kereskedelmi Világszervezet újratervezésének fontosságát emelte ki.
További fejlemények és vélemények
- Hidvéghi Balázs hangsúlyozta, hogy a Voks 2025 eredménye felhatalmazásként szolgál Orbán Viktor számára, hogy nemet mondjon az ukrán csatlakozásra.
- Emmanuel Macron francia elnök a kereskedelmi tárgyalások gyors és tisztességes megoldására törekszik az Egyesült Államokkal.
- A német Deutsche Welle kritikával illette az ukránellenes plakátkampányokat, amelyeket a magyar kormány irányít.
Összességében az EU-csúcs Ukrajna kérdésében éles megosztottságot mutat: míg az uniós vezetők többsége támogatja az Ukrajna EU-csatlakozásának gyorsítását és további támogatását, addig Magyarország, élén Orbán Viktorral, ezt stratégiai és biztonsági okokból ellenzi, hangsúlyozva a háborús kockázatokat és az ország állapota miatti veszélyeket. Ez az ellentét politikai és diplomáciai feszültség forrása az EU-n belül, amely az unió egységét kihívások elé állítja.