Jún 29, 2025 • 07:51

Blikk
Jún 29, 2025 • 07:51
Blikk
A 30. Budapest Pride rendezvényt egy átfogó politikai és társadalmi vita előzte meg, melynek központi eleme volt a kormány betiltási terve és az azt követő illegális megtartás. Szombaton több százezren, a szervezők szerint akár 200 ezren vonultak békésen Budapest belvárosában, így ez volt a valaha volt legnagyobb melegfelvonulás Magyarországon.
A tömeg a Deák térről indult és a Műegyetem rakpartra érkezett, útvonala azonban módosult a szélsőjobboldali radikálisok és a Mi Hazánk Mozgalom útlezárásai miatt. A rendőrség hatékonyan biztosította a rendet, megakadályozva az összecsapásokat, és elkülönítette a Pride résztvevőit az ellentüntetőktől.
A közvélemény-kutatások vegyes képet mutatnak: többségben vannak azok, akik elutasítják a Pride megtartását gyermekvédelmi okokra hivatkozva, ugyanakkor a fővárosi és ellenzéki szavazók körében nagy a támogatottság. A nemzetközi sajtó, mint a BBC, New York Times, Le Monde, CNN, és mások széles körben számolt be a több százezres rendezvényről mint a kormány politikája elleni jelentős kormányellenes megmozdulásról.
A rendezvényen számtalan ismert hazai és külföldi személyiség is megjelent, például Hajós András, D. Tóth Kriszta, Ember Márk, Liam Cunningham, Greta Thunberg és mások, akik kiálltak a szeretet és elfogadás mellett.
Az idei Budapest Pride 2025 nem csak a szokásos melegfelvonulás volt, hanem egy rekord méretű társadalmi-politikai demonstráció, melynek legfőbb hozadéka, hogy kiváltotta a magyar társadalom mélyebb megosztottságát és a politikai vezetés stratégiai reakcióit. Orbán Viktor és a Fidesz a rendezvényt a gyermekvédelem és a társadalmi többség védelmének eszközeként próbálja kezelni, miközben az ellenzék a Pride-ot fontos szabadságjogi és társadalmi szabadság jelképének tekinti. A helyzet politikai és társadalmi értelemben is jelentős, amely a 2026-os választások kimenetelét is befolyásolhatja.